hur tänker de?

En sak jag länge gått och funderat över är...
Varför oftast nyttigare alternativ är dyrare än onyttiga.
 
T.ex: Naturgodis 14.90:-/ hg vs. Lösgodis 8.90:-/hg
 
Och när jag gick på Max häromdan så frågade jag efter en liten cheeseburgare med nyttigt fiberrikt bröd så behövde jag betala 7:- extra istället för om jag skulle köpa med vanligt vitt onyttigt bröd. (Kanske inte Max är det bästa sunda stället att gå till.... MEN ÄNDÅ!)
 
Varför är det såhär?
Ska det inte vara mer förmånligt att köpa nyttigt?
 
//Förtvivlad fattig konsument.
 
 

Kommentarer
Postat av: tine

eftersom de är dyrare att producera de nyttigare valen :) de kan ta längre tid och färre köper produkterna. därför måste priserna höjas för att de som producerar produkterna inte ska gå i konkurs!

2012-07-31 @ 00:38:30
Postat av: malin

hahaha, naturgodis är inte alls nyttigare än vanligt godis!! ;)

2012-07-31 @ 22:26:56
URL: http://forsgrenmalin.myshowroom.se

Kommentera inlägget här:

Namn:
Kom ihåg mig?

E-postadress: (publiceras ej)

URL/Bloggadress:

Kommentar:

Trackback
RSS 2.0